fbpx
Predstavili sme novú ponuku školských výletov do krajiny Haravara a jednodňových autobusových výletov pre rok 2024
Náš Regionálny informačný bod priniesol svoju rozmanitú ponuku aktivít pre nadchádzajúcu turistickú sezónu 2024. Okrem tradičných atrakcií a miest plných histórie sa návštevníci môžu tešiť na zaujímavé novinky v ponuke školských výletov z programu Haravara a jednodňových organizovaných autobusových výletov po Košickom kraji.
 
Naša nová ponuka zahŕňa desiatku jedinečných organizovaných autobusových výletov, ktoré umožňujú širokej verejnosti objavovať známe aj neobjavené lokality v Košickom kraji, a to po stopách histórie, prírodného a kultúrneho dedičstva, obohatené gurmánskymi zážitkami či degustáciami lokálnych špecialít. 

Školské výlety do krajiny Haravara zas predstavujú unikátnu príležitosť pre žiakov 1. stupňa základných škôl a ich učiteľov zo všetkých kútov Slovenska spoznať krásy a tajomstvá Košického kraja a súčasne sa dozvedieť nové zaujímavé informácie.
 
„Školákov čakajú rozmanité témy výletov a dobrodružné cieľové destinácie. Ponuka je vyskladaná tak, aby reflektovala na novinky, ktoré vznikli v Košickom kraji, napríklad aj vďaka nášmu dotačnému programu Terra Incognita. Som rád, že práve krajská organizácia Košice Región Turizmus zastrešuje takéto výnimočné programy, čím sa náš kraj približuje metropolám, v ktorých je ponuka podobných výletov samozrejmosťou. Hoci s ponukou školských výletov cez náš detský program Haravara prišla krajská organizácia len vlani, môžem povedať, že zožali veľký úspech. Záujem prišiel nielen zo strany škôl Košického, ale aj Prešovského kraja. Náš detský svet má pred sebou štvrtú sezónu a aj vďaka školským výletom je v očiach verejnosti, a hlavne detí, rozpoznateľný a jedinečný,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
7 školských výletov = 7 záhad = 35 možných termínov

Súčasťou každého školského výletu je animačný program o spoznávaní prírodných krás, historických či technických pamiatok a atrakcií regiónu. Výlety sú špeciálne prispôsobené samostatne pre žiakov 1. a 2. ročníka a tiež pre 3. a 4. ročník. Sprievodcom každého výletu je rozprávač z krajiny Haravara, ktorý deti prevedie výletom, interaktívne ich vtiahne do lúštenia záhad formou kvízu alebo práce so slepou mapou. 

Počas zábavou a informáciami nabitých školských výletov je možné spoznať svoj kraj inak, ako zo školskej lavice a zažiť popritom nezabudnuteľné dobrodružstvá. V ponuke je sedem tematických výletov, ktoré sú dostupné počas mesiacov máj a jún v rôznych termínoch.

Výlet s názvom „Záhada husitského kostolíka“ zavedie školákov do blízkosti Zádielskej tiesňavy, na miesta, ktoré sú spojené s lokálnymi legendami, ako je napríklad dolina rieky Čremošná. Súčasťou výletu je aj návšteva obce Kováčová a tamojšieho historického Vodného mlyna, pričom sa rozlúštenia záhady husitského kostolíka školáci dočkajú na vŕšku obce Lúčka. Bonusovou zastávkou výletu je stredoveká sýpka „Granárium“.

Pri ďalšom výlete s názvom „Záhada prázdnych voliér“ zvedavých školákov privíta Kaštieľ Betliar a jeho historický park, ktorý skrýva rozlúštenie záhady tohto výletu. Po jej úspešnom zdolaní výlet pokračuje do Rožňavy, kde je pripravená návšteva banského múzea a Zážitkového centra Sentinel.

Výlet s názvom „Záhada Veľkej medvedice“ ponúka návštevu dolného Zemplína. Školákom sa poodhalia tajomstvá nočnej oblohy v Krajskej hvezdárni v Michalovciach a na Ranči Klokočiná sa zoznámia s exotickými zvieratami.

Pri „Záhade geoglyfu“ sa žiaci prejdú okolím Spišského hradu, objavia prírodné úkazy, ako sú biele skaliská a vyvieračky podzemných vôd a vyskúšajú si železničnú komunikáciu na trati Haravara-nekonečná.

Výlet s názvom „Záhada Zlatého mesta“ sa bude odohrávať neďaleko Košíc, konkrétne na hrade Slanec a v Archeoskanzene v Nižnej Myšli, ktorý je plný historických artefaktov. Tie hovoria viac o živote prapôvodných obyvateľov Košického kraja.

„Záhada erbu malého Františka“ sa bude lúštiť počas prechádzky Vodnou zážitkovou cestou v obci Oborín a v rodnom kaštieli Františka II. Rákociho v Borši.

V ponuke školských výletov je aj lúštenie záhady priamo v meste Košice. „Záhada Maľovanej brány“ priblíži legendu o košickom katovi, školáci nahliadnu do tajuplných útrob stredovekej Miklušovej väznice, zdolajú 160 schodov Žigmundovej veže a z vrchu najväčšieho kostola na Slovensku si určia trasu, ktorá ich privedie k zlatému pokladu, starému niekoľko storočí.

Ponuka organizovaných autobusových zájazdov

Rozšírená ponuka jednodňových autobusových výletov

Organizované autobusové výlety pripravené Regionálnym informačným bodom krajskej organizácie Košice Región Turizmu patria medzi stálu a obľúbenú ponuku krajskej organizácie. Tento rok je ponuka ešte rozmanitejšia s pridaním siedmich nových výletov a opakovaním troch najúspešnejších z predchádzajúcej sezóny. 

Na objavovanie krás župy pozýva aj výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus, Lenka Vargová Jurková: „Veľmi sa teším, že vďaka záujmu našich stálych klientov, ale aj nových, môžeme naše skúsenosti s organizovaním autobusových výletov už niekoľko rokov zúročovať a neustále pracovať na ich zlepšovaní. Obsadenosť našich autobusov dosahuje každoročne takmer 90 %, čo svedčí o kvalite a obľúbenosti našich produktov. Chcela by som vyzdvihnúť tiež dôležitosť práce tímu ľudí v Regionálnom informačnom bode. Práve ich úlohou je príprava a organizácia týchto výletov. Som rada, že ich stále nové a inovatívne nápady sa nám darí spoločne úspešne realizovať.“
V apríli otvorí sezónu komentovaný Výlet do Vtáčieho raja v Sennom, ktorý okrem Birdwatchingu obsahuje aj prehliadku Múzea vysťahovalectva Kasigarda a prechádzku drevenými lávkami Vodnej zážitkovej cesty v Oboríne. 

Nové výlety zahŕňajú taktiež májové Potulky po Above, ktorých itinerár smeruje do Kúpeľov Štós, Múzea vín v Moldave nad Bodvou a k Rastlinnému kostolu v Debradi. 

Júnový ponúka návštevu Múzea obuvi, turistiku na vyhliadkovú vežu Green Point s krásnym výhľadom na Volovské vrchy a v závere návštevu tamojšieho kaštieľa – sídla penziónu Biela dáma a Čierny rytier.
Výlet do Clichna
Príchod leta sa v júni bude oslavovať aj Výletom do Slovenského raja, počas ktorého účastníkov čaká návšteva podzemného ľadového unikátu, prechádzka Stratenským kaňonom, ako aj jazda jednosedačkovou lanovkou z Dediniek na planinu Geravy.

Milovníkov histórie a vína poteší júlový Výlet do Medzibodrožia alebo Jedinečný Tokaj v septembri. Augustová ponuka autobusových výletov zahŕňa aj výlet s názvom Zemplínske retro k slovenskému moru s plavbou po Zemplínskej šírave, ale aj veľmi obľúbený výlet Gemerské sakrálne tajomstvá, ktorý odhaľuje tajomstvá gotických fresiek a nástenných malieb v kostoloch Európskeho dedičstva na Gemeri. 

Sezónu uzavrie výlet Čarovný Gemer v závere septembra s návštevou historických a technických pamiatok v obciach Drnava, Kováčová, Lúčka a Jablonov nad Turňou. 
Všetky výlety sú ponúkané ako komplexný balíček zahŕňajúci dopravu, sprievodcovské služby, vstupy do pamiatok a pri niektorých aj stravovanie a ochutnávku vín. 

——————————————————————————
Záujemcovia si môžu rezervovať alebo zakúpiť výlety na webovej stránke https://vylety.kosiceregion.com/kategoria-vyletu/skupinove-vylety/, prípadne si môžu katalóg výletov osobne vyzdvihnúť v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej ulici 48 v Košiciach, v turistických informačných centrách TIC Spišská Nová Ves, TIC Rožňava a TIC Michalovce. 

Katalóg autobusových výletov v online podobe je dostupný >>TU.

V Gombaseku sme otvorili ďalšiu zipline dráhu v kraji

V spolupráci s Košickým samosprávnym krajom (KSK) a OZ Pre rozvoj Gombaseku sme úspešne otvorili ďalšiu Zipline dráhu v našom…

Novinárom z Česka, Poľska a Maďarska sme predstavili top ornitologické lokality na Kraji sveta

Naša organizácia Košice Región Turizmus v spolupráci s SOS BirdLife Slovensko zorganizovala infocestu v rámci cezhraničného projektu…