fbpx
Prvá zo šiestich „lastovičiek“

Áno, v lete je návšteva chladných podzemných chodieb príjemnejšia, na druhej strane si zas v zime aspoň neprivodíme teplotný šok a do „chladničky“ si to nenamierime v šortkách a šľapkách naboso. Len jediná z jaskýň Slovenského krasu bola otvorená do konca roka, aj keď ostatné jaskyne už bilancovali (úspešnú) sezónu. A je zároveň jedinou, ktorá svoje brány otvára už začiatkom februára.

Jaskyňa Domica, ktorá je súčasťou zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, sa nachádza blízko hranice SR s Maďarskom, 80 kilometrov od Košíc, čo zvládneme autom za hodinu a štvrť.

Domica je najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras a je známa skrze viacero unikátov. V Domici a Čertovej diere, ktoré spolu s maďarskou jaskyňou  Baradla vytvárajú jeden komplex, žije až 16 druhov netopierov. Domicu charakterizujú veľké a priestranné dómy, napríklad Majkov dóm s kaskádovými jazierkami nazývanými Rímske kúpele.

Domica bola dejiskom nakrúcania slávnej rozprávky Soľ nad zlato z roku 1982 s prominentným hereckým obsadením, ale ešte dávno predtým – tisícročia dozadu – bola aj útočiskom našich pra-predkov, neolitických obyvateľov východného Slovenska. Ich prítomnosť preukázali rôzne archeologické nálezy, v Domici našli aj kosti jaskynného medveďa.

Najznámejšia je podzemná riečka Styx, ktorou sa dá plaviť, no dostatočný objem rieky vo vode podmieňuje počasie – najmä dostatok zrážok v zime. Domica sa aj vďaka priaznivej situácii na riečke Styx stala v roku 2016, v percentuálnom raste návštevnosti, slovenským „skokanom“ roka, keď jej medziročne pribudlo 83% návštevníkov (z  20 tis. v roku 2015 na takmer 39 tis. v roku 2016). Sezóna 2016 bola pre túto jaskyňu suverénne najlepšou za ostatných 10 rokov.

Keď už si spravíte výlet k Domici, za návštevu stoja aj okolité miesta, napríklad kaštieľ v Betliari či Banícke múzeum.


Postavili sme prvú turistickú útulňu novej generácie

Vo Volovských vrchoch, v katastrálnom území obce Vyšný Medzev, pribudla nová turistická útulňa s unikátnou architektúrou. Jej výstavbu…

Kampaň Kraj sveta opäť v centre pozornosti

Letná destinačná marketingová kampaň Košického kraja, Kraj sveta: Hrdý na to, čo v ňom nenájdeš, doplnila v priebehu…

dotazník covid 19

Analýza podnikateľského prostredia s ohľadom na pandémiu

Cestovný ruch (CR) je v súčasnej dobe jedným z najpostihnutejších odvetví národného hospodárstva. Aj v Košickom kraji je CR významným…