fbpx
Otvorili sme REJOICE – cezhraničný projekt samoobslužnej požičovne kajakov na rieke Hornád

Dnes, 6. júna, sme v Košickom kraji oficiálne otvorili výnimočný produkt cestovného ruchu, ktorý zatiaľ na Slovensku nemá obdobu. Ide o systém samoobslužných požičovní kajakov. Zrealizovaný bol na rieke Hornád a v našich podmienkach sa stáva priekopníkom zdieľaných služieb na vode. Využijú ho nielen zdatní vodáci, ale aj záujemcovia o nový zážitok z radov širokej verejnosti, ktorí doteraz nenašli vhodný spôsob, ako si vodáctvo jednoducho vyskúšať.

Spolu s partnermi projektu sme na rieke Hornád slávnostne otvorenili systém samoobslužných požičovní kajakov Kajak.app a zároveň prezentovali zrealizovaný cezhraničný projekt REJOICE (RivEr JOurney experIenCE). Realizácia projektu bola podporená z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) prostredníctvom Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko. Celkový rozpočet projektu presahuje sumu 1 900 000 eur, z čoho príspevok z EFRR tvorí viac ako 1 600 000 eur.

Na slovenskom toku rieky Hornád sa celkovo nachádza 5 nástupných a/alebo výstupných miest s inteligentným kontajnerom a jeden „drop-off point“. Kontajnery sú umiestnené po prúde rieky vo Veľkej Lodine a v Kysaku, a následne v Košiciach sa nachádza priestor pre bezkontaktné odovzdanie lodí v areáli lodenice Splavujeme.sk. Pod Košicami je opäť možné začať splavovať v Ždani a ďalší kontajner sa nachádza v Trstenom pri Hornáde. Posledný kontajner na slovenskej strane je umiestnený v Milhosti. Splavujúci však môžu pokračovať aj ďalej do Maďarska, kde sa automatizované kontajnery nachádzajú v obciach Hidasnémeti, Pere a Hernádkércs.

Partnerom projektu na slovenskej strane sme my ako Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT). „Možnosť zapojiť sa do projektu, ktorý si vyžaduje vývoj a implementáciu nových a doslova priekopníckych riešení, bola pre nás veľkou príležitosťou, ale zároveň aj profesionálnou výzvou. Projekt nám ponúkol jedinečnú možnosť priniesť návštevníkom Košického kraja niečo naozaj výnimočné v rámci ponuky zážitkov na vode. Z pohľadu turistických trendov totiž, už aj na Slovensku, vnímame rastúci záujem o rekreačné vodáctvo naprieč viacerými cieľovými skupinami. Aktuálne spustený systém samoobslužných požičovní kajakov pobeží v prvom roku v testovacej prevádzke, a tak chcem používateľov tejto novej služby poprosiť o spoluprácu v prípade, že sa stretnú s nejakým nedostatkom, aby ho prevádzkovateľovi operatívne nahlásili. My sa budeme následne snažiť s dodávateľom systému službu zlepšovaťi,“ uviedla výkonná riaditeľka KRT, Lenka Vargová Jurková.


TLAČOVÁ SPRÁVA: Zádielska tiesňava sa teší z noviniek, ktoré podporia turistickú infraštruktúru celej doliny

Nové informačné centrum pri vstupe do Zádielskej tiesňavy a 3 metre vysoké drevené sochy Haravarkov pri Zádielskej chate sú výsledkami…

staba

OBNOVA HRADU KRÁSNA HÔRKA A REVITALIZÁCIA BEZPROSTREDNÉHO OKOLIA HRADU 

Obnova hradu Krásna Hôrka, ako aj realizácia mnohých novostavieb v podhradí a okolí hradu sa uskutočňuje podľa projektovej dokumentácie…

Hokejová liga majstrov na Kraji sveta

Športoví fanúšikovia nielen z Košíc a Košického kraja sa v týchto týždňoch tešia z významnej športovej udalosti.…