fbpx
Za pamiatkami UNESCO na Spiši vás odvezie motoráčik

Košice Región Turizmus pripravil pre všetkých turistických nadšencov jedinečné nostalgické jazdy VLAKOM ZA UNESCOM. Prvý vláčik vyráža z Košíc na gotický Spiš už 2. apríla.

V okolí „najfotogenickejšieho“ miesta celej lokality – Spišského hradu – sa nachádzajú aj iné atraktivity, ktoré tvoria spoločný zápis v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO: počnúc Spišským Podhradím a „malým Vatikánom“ – Spišskou kapitulou až po unikátny Kostol Ducha svätého v Žehre. Za návštevu stojí aj prírodná rezervácia Dreveník či Sivá brada, na ktorej si turista môže „načapovať“ minerálnu vodu tak, ako ju vyrobila príroda. Vidieť a prezrieť si všetky pamätihodnosti v jeden deň zvládne iba zdatný turista, aj preto obsahuje ponuka výletu štyri nenáročné trasy s dĺžkou od 2 do 7 hodín.

Vlak odchádza za dedičstvom UNESCO na Spiši z košickej hlavnej železničnej stanice v nedeľu 2. apríla o 7:20. Po celodennom výlete vyrazí zo Spišského Podhradia nazad do Košíc o 17:10. Vlak vypravia dobrovoľníci z občianskeho združenia Detská železnica Košice aj s podporou Železníc Slovenskej republiky. Nostalgický ráz dodá výletu nielen samotný dopravný prostriedok – legendárne motorové vozne 810, ale aj cieľová stanica v Spišskom Podhradí. Tá je už niekoľko rokov opustená, je však ideálnym východiskovým bodom k pamiatkam Svetového dedičstva UNESCO na Spiši.

Z dôvodu obmedzenej kapacity vlaku je nutná rezervácia miest vopred elektronicky na adrese: rezervaciedzk@gmail.com. Keďže ide o celodenný výlet, cestujúci by sa mali zásobiť dostatkom jedla a zobrať si so sebou aj primerané oblečenie.

Vidieť a prezrieť si všetky uvedené pamätihodnosti v jeden deň zvládne iba zdatný turista, aj preto ponuka výletu obsahuje štyri trasy:

Možnosť A/: 4 Pamiatky Spiša: Sp. Podhradie ŽSR – (80 min) Žehra – (30 min) Dreveník – (30 min) Spišský hrad – (30 min) Spišské Podhradie mesto – (20 min) Spišská Kapitula- (30 min) Sp. Podhradie ŽSR

Zo železničnej stanice sa do Žehry dostane návštevník turistickým chodníkom v smere na hrad, pričom na jeho úrovni odbočuje doprava a prechádza popri Dreveníku, kaštieľa v Hodkovciach až sa po približne 70 – 80 minútach dostane na kraj obce Žehra. (Alternatívou je vybrať sa po krajnici miestnej komunikácie), Po prehliadke kostola Ducha Svätého nasleduje cesta po turistickej značke k dominante regiónu – Spišskému hradu. Po jeho prehliadke s množstvom sprievodných aktivít zíde po náučnom chodníku do mestečka Spišské Podhradie a pozrie si jeho najzaujímavejšie pamiatky. Občerstviť sa môžete v niektorej z miestnych reštaurácií. Nasleduje prehliadka Spišskej kapituly, Spišského Jeruzalemu v lokalite Sivá Brada a návrat na železničnú stanicu.

Náročnosť túry: nenáročná (celkom 3 h 40 min)

Možnosť B:/ Východná trasa: Sp. Podhradie ŽSR – (30 min) Spišský hrad – (30 min) Dreveník – (30 min) Žehra – (30 min) Spišské Podhradie mesto – (10 min) Sp. Podhradie ŽSR

Zo stanice sa návštevník vydá v mierne náročnom stúpaní na hradný kopec, kde nasleduje prehliadka jedinečného komplexu – Spišského hradu. Na jeho nádvorí prebiehajú rôznorodé sprievodné aktivity. Po žltej turistickej trase sa presunie až do kamennej lokality Dreveník s peknými výhľadmi na prírodné krásy i okolité pamiatky. V obci Hodkovce minie kaštieľ a v obci Žehra si prehliadne unikátny kostol Sv. Ducha s unikátnymi freskami. Po krajnici miestnej komunikácie sa (opatrne) presunie do Spišského Podhradia, kde sú mnohé možnosti občerstvenia i prehliadky historických pamiatok.

Náročnosť túry: nenáročná (celkom 2 h 10 min)

Možnosť C:/ Západná trasa: Sp. Podhradie ŽSR – (30 min) Spišský hrad – (30 min) Spišské Podhradie – (20 min) Spišská Kapitula – Spišský Jeruzalem – (30 min) Gejzír Sivá brada – (10 min) Salaš – (50 min) Sp. Podhradie ŽSR

Po náučnom chodníku vedúceho lúkou sa v trochu únavnom, ale krátkom stúpaní, dostane návštevník na Spišský Hrad. Tá námaha však stojí za to, lebo hrad zaujme unikátnosťou aj expozíciami. Chodníkom sa vráti do údolia a prezrie si mestečko Spišské Podhradie s jeho pamätihodnosťami, najmä sakrálnymi. V miestnych reštauráciách je možné občerstviť sa, no ak je záujem ochutnať regionálne špeciality v originálnom prostredí, treba počkať až na návštevu Spišského salaša na samom konci trasy. V cirkevnom komplexe Spišská Kapitula čaká návštevníka prehliadka katedrály sv. Martina. Kto je fanúšikom prírody, určite si zájdite do prírodnej rezervácie Sivá brada s minerálnym prameňom a travertínovými útvarmi, medzi ktorými niekdajší stavitelia originálne zakomponovali kaplnky a božie muky, výstižne nazvané Spišský Jeruzalem.

Náročnosť túry: nenáročná (celkom 2 h 50 min)

Možnosť D:/ Túra SR37 K Spišskému hradu: Spišské Podhradie ŽSR – (50 min) Sivá Brada – (10 min) Jazierko na pažiti – (45 min) Spišské Podhradie – (30 min) Spišský hrad – (30 min) Dreveník – (30 min) Žehra – (80 min) Spišské Podhradie ŽSR

Jednoduchá a veľmi populárna túra otvoreným terénom po dobre značkovanom náučnom chodníku. Zaujímavá je kombináciou pamiatok a prírodného bohatstva. Zo stanice návštevník zamieri do centra Spišského Podhradia a odtiaľ po žltej značke popri Jazierku na pažiti dôjde až k prírodnej rezervácii Sivá brada. Vodu z minerálneho prameňa možno ochutnať, rovnako ako regionálne špeciality v neďalekom salaši. Na lúkach sa naskytnú výhľady na Vysoké Tatry, ale aj ďalší bod trasy – cirkevné mestečko Spišská Kapitula. V centre Spišského Podhradia zasa stoja za prehliadku tunajšie sakrálne stavby. Po zelenej značke minie návštevník železničnú stanicu a mierne ťažkým výstupom po lúkach sa dostane až k Spišskému hradu. Tu opäť vstúpi na žltú značku a cez travertínovú kopu s názvom Ostrá hora sa dostane do prírodnej rezervácie Dreveník. Pomedzi masívne veže kamenného mestečka sa dostane na plošinu s nádhernými výhľadmi. Žltá značka končí v obci Žehra známej charakteristickým kostolíkom. Návrat na stanicu v Spišskom Podhradí môže absolvovať tým istým turistickým chodníkom, prípadne po krajnici miestnej komunikácie.

Čas prehliadky jednotlivých pamätihodností si turista volí sám. Dĺžka túry si vyžaduje dobrú kondíciu.

Vláčikom za UNESCOM je projekt organizácie Košice Región Turizmus, ktorý finančne podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Zahŕňa šesť originálnych výletov, ktoré vyvrcholia 17. novembra mimoriadnou retro-jazdou do Plešivca a jaskyne Domica.