fbpx
WTM Londýn 2017 o budúcnosti: Dovolenka si vyberie nás!

Z Indie na skok do Dubaja a odtiaľ za pár minút do slnečnej Andalúzie. A hneď vedľa Holandsko, za rohom Slovinsko, Rusko, Česko, Slovensko… Takýto dostupný môže byť celý svet (zatiaľ) iba na turistických veľtrhoch a jedným z najvýznamnejších je, bezpochyby, World Travel Market v Londýne. Vyše 50-tisíc profesionálov, ale aj novinárov či digitálnych influencerov si aj na 37. ročníku vymenilo skúsenosti, vizitky a uzavrelo obchodnú spoluprácu.

Okrem výstavnej časti, ktorá je, najmä v prípadoch bohatých destinácií, súťažou kreatívnych nápadov a (aj) tučných rozpočtov, je vždy vysoký záujem aj o konferenčnú časť. Pri mikrofónoch sa striedajú ľudia z rôznych sfér, často je reč nielen o aktuálnom vývoji, ale aj budúcnosti. Ak by sme dnes múdro vyhlasovali, že budúcnosťou je digitál, boli by sme vlastne na smiech, pretože tú budúcnosť už dávno žijeme. Karty sú v tomto smere rozdané a, akokoľvek sa tomu môžeme brániť, dnes je už jasné, že za nami je ďalšia priemyselná revolúcia. Chytré jednotky a nuly, bity, bajty, virtuálna realita a prichádzajúca rozšírená realita a umelá inteligencia. To je nie hudba budúcnosti, ale realita. Virtuálna? Rozšírená? V určitom zmysle a doterajších rámcoch chápania asi aj jedno, aj druhé. Zvykli sme si na internet, na chytré mobily a tablety, zvykneme si už asi na všetko. Opäť sa nám trochu zmení perspektíva chápania sveta.

Čo nás teda čaká v najbližších rokoch?

Boj s overtourismom. Termín pochádzajúci z angličtiny výstižne pomenúva fenomén dneška – preplnenosť destinácií turistami (v niektorých prípadoch spôsobujúca až nepokoje domácich, viď Barcelona či Benátky). Úlohou do najbližšieho obdobia pre všetkých aktérov turizmu, počnúc tourist-boardmi, je teda hľadať spôsoby, ako rozptýliť pozornosť turistov od Eiffelovky či Parku Güel na tisíc iných zaujímavých miest. Na druhej strane – čo z toho vyplýva pre destináciu, akou je Košice región? My problémy ako Barcelona neriešime, skôr naopak – práve preľudnenosť turistických „úľov“ predstavuje príležitosť pre pokojné destinácie. Nie každému turistovi totiž vyhovuje ruch veľkomesta, prepletený davovým dychtením po selfie z miesta, ktoré už azda každý z nás pozná z webových fotografií lepšie ako domáci. A poznáte atraktívnejšie miesto, ako región, z ktorého metropoly sa viete dostať k 18 atraktívnym pamiatkam Svetového dedičstva UNESCO za max. 100 minút?

Dovolenku si už nebudeme vyberať. Vyberie si nás sama. A asi sa ani nebudeme sťažovať. Ako je to možné? Nuž, stačí, že „niekto“ šikovne zozbiera dáta, ktoré o nás vypovedia úplne všetko. Niečo ako dnes dobre známe cookies, len 100-krát sofistikovanejšie (čiže nie iba to, čo si prezeráme na internete, ale ako na to reagujeme, aké sú naše návyky, vzorce správania…). Inteligentná domácnosť, robotické vysávače – to už dnes nepovažujeme za sci-fi a mnohí z nás dokonca takéto životné vylepšenia nadšene vyhľadávajú. Tak prečo nemať úplne smart world? Zimomriavky z futuristickej predstavy usporiadania sveta nemusia prichádzať iba v pozitívnom zmysle, to uznávam. Obavy z umelej inteligencie tu vždy boli a sú. A to dokonca aj medzi takými kapacitami, aké predstavuje Elon Musk. Juhoafričan (Wikipedia ho označuje aj za vizionára) nedávno vystríhal pred umelou inteligenciou, ktorá je podľa neho dokonca väčšou hrozbou ako Severná Kórea. Povedal to ten Elon Musk, ktorý zakladal PayPal? Ten Elon Musk, ktorého SpaceX pracuje na letoch na Mars? Ten Elon Musk, ktorého Tesla chce pomocou umelej inteligencie zarmútiť autoškoly a výrobcov vodičákov?


V Gombaseku sme otvorili ďalšiu zipline dráhu v kraji

V spolupráci s Košickým samosprávnym krajom (KSK) a OZ Pre rozvoj Gombaseku sme úspešne otvorili ďalšiu Zipline dráhu v našom…

Expozícia VÝCHOD - VÁŠ CAMP na Caravan Bike Travel 2024

Košický a Prešovský samosprávny kraj (v rámci svojich krajských organizácií cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Severovýchod…

Projekt REJOICE zmení nevyužitý potenciál rieky Hornád

Nevyužitý potenciál rieky Hornád z hľadiska ekoturizmu sa rozhodli zmeniť partneri projektu REJOICE (RivEr JOurney…