fbpx
Takto bude vyzerať promenáda na Šírave

Na brehu Zemplínskej šíravy vyrastie promenádny chodník, ktorý spojí lokalitu Therm Šírava SPA Resort a mólo pri Hoteli Glamour. Toto je najlepší architektonický návrh.

Súťaž architektov o najlepší návrh finálneho riešenia stavby vyhral Tomáš Pozdech a Miroslav Michalica z bratislavského 2M ateliéra architektúry. Odborná porota jeho navrhované riešenie vyhodnotila ako najlepšie. Nasledovať budú procesy vedúce k samotnej výstavbe a pri zdarnom priebehu by promenáda mala byť postavená do konca roka 2019.

Cieľom architektonickej súťaže bolo nájsť najkvalitnejšie a najzaujímavejšie riešenie promenádneho chodníka na brehu Zemplínskej šíravy, ktorý povedie od Thermalparku Šírava po mólo pri Hoteli Glamour. „Ako sme už avizovali, nechceli sme obyčajné riešenie od stola, ale kreatívny a inovatívny návrh zohľadňujúci všetky špecifiká a potreby územia. Preto sme si vybrali zložitejšiu, no v konečnom dôsledku oveľa zaujímavejšiu cestu a oslovili sme krajinárskych architektov. Zapojilo sa až 17 autorských tímov, čo považujeme za pomerne vysoké číslo,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Svoje návrhy do architektonickej súťaže prihlásili lokálni autori, ale tiež architekti z celého Slovenska a aj z Brna či Prahy. Aj to svedčí o tom, že zadanie súťaže bolo pre architektov výzvou. Na druhom mieste za víťazom skončil návrh autorskej trojice Pastorok, Panulin, Kubák a tretie najlepšie riešenie podľa poroty predložili Eva Šušková a Pavel Šuško. Odbornú porotu tvorili skúsení architekti, jedným z nich bol aj ocenený spoluautor objektu Danubiana Meulenstee Art Museum Ján Kukuľa.

Víťazné riešenie promenády sa tvarovo prispôsobuje okolitej krajine a vodnej hladine. Voda a jej vlnenie pritom hlavným filozofickým východiskom. Trasovanie bude vedené po brehu, istá časť promenády ale pôjde aj ponad vodu. „Práve samotné premostenie vodnej hladiny bude najväčším zážitkom a lákadlom celej promenády. Je riešené vo forme kruhu, evokuje nekonečnosť, večnosť vody v krajine. Vnútorná časť kruhu poskytuje miesto na vytvorenie pláže so súkromnejším charakterom. Centrálnym bodom promenády na Šírave, ktorý prepája dva nástupné ťahy a tvorí spojník medzi umelou vodnom plochou – kúpaliskom – a prírodnou vodnou plochou Zemplínskej šíravy. Navrhovaným dominantným materiálom na vybudovanie promenády je drevo, kvôli zachovaniu prírodného charakteru a minimalizácii zásahov do krajiny,“ uviedol vo svojom víťaznom riešení Tomáš Pozdech z 2M ateliéru architektúry.

Autor víťazného návrhu získa v zmysle pravidiel odmenu 3.000 eur, druhý najlepší získa 1.800 a tretí 1.200 eur.