fbpx
Otvorili obnovený bežkársky areál v Stratenej

V nádhernom prírodnom prostredí Národného parku Slovenský raj pribudli nové možnosti pre milovníkov bežeckého lyžovania. Tradícia bežkárskeho okruhu v obci Stratená, časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa, siaha ešte do čias pred druhou svetovou vojnou. Tamojšie trate boli za desaťročia dejiskom mnohým pretekov v bežeckom lyžovaní i biatlone. V roku 2018 došlo k ich obnove vďaka programu Terra Incognita. Obnovené trate majú osloviť najmä rekreačných bežkárov.

Obnovený areál bežeckého lyžovania sa nachádza v obci Stratená, časť Dobšinská ľadová jaskyňa. Tamojšie trate majú bohatú tradíciu, prvé preteky sa tu konali ešte v období pred druhou svetovou vojnou. Na prelome milénií bol areál dejiskom mnohých významných súťaží v bežeckom lyžovaní i biatlone. V roku 1997 boli trate certifikované Slovenským lyžiarskym zväzom. Oproti pôvodným tratiam sú tie súčasné vedené s ohľadom na zmenené terénne i prírodné podmienky. Pri realizovaní projektu bolo zohľadnené zameranie na rekreačných športovcov, preto boli vynechané najnebezpečnejšie a pre údržbu najnáročnejšie úseky. Trate sú koncipované vo forme štyroch okruhov, najkratší má 2 a najdlhší 4,5 kilometra. Nachádzajú sa v teréne po pasienkoch a lúkach pod Ostrou skalou. Štart a cieľ je pod cestou pri Hoteli Ruffíni a mesto Dobšiná bude trate udržiavať.

V priestore štartu/cieľa tratí je návštevníkom k dispozícii premostenie či altánok s možnosťou sedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a zároveň slúžiaci ako oddychové miesto. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapou tratí.

Úspešným žiadateľom v projekte bolo mesto Dobšiná. Celkové výdavky projektu činili vyše 14-tisíc, pričom 90 percent z tejto sumy pokrývala dotácia cez program Košického samosprávneho kraja. Zvyšných približne 1.400 eur doplnilo mesto. Prostriedky boli použité na označenie tratí, výrobu altánku z dreveného masívu a premostenie potôčika.


ms v hokeji živé sochy fanzona

MS v hokeji 2019 trhali návštevnícke rekordy

Majstrovstvá sveta (MS) v ľadovom hokeji 2019 sa podľa očakávaní podpísali pod výrazný nárast kľúčových ukazovateľov…

Ekoturizmus popri európskej cyklo-magistrále

Košice Región Turizmus sa ako prvá spomedzi krajských organizácií cestovného ruchu na Slovensku chce dlhodobo a systémovo venovať témam…

V Gelnici sa črtá banský skanzen, pochwerk je už hotový

Ústredné mesto Hnileckej doliny s bohatou banskou históriou – Gelnica. Oprášenie zašlého lesku baníctva v tejto oblasti sa v meste na…