fbpx
Nové moderné cyklistické odpočívadlá

Spoznávanie Košického kraja je pre cyklistov opäť o niečo príjemnejšie. Vďaka novým moderným cyklistickým odpočívadlám, ktoré vznikli na základe spolupráce Košického samosprávneho kraja (KSK) a Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT),v rámci projektu EcoVeloTour. Jeho cieľom je podpora rozvoja ekoturizmu, ku ktorému prispela aj realizácia cyklistických odpočívadiel, ktoré spĺňajú najmodernejšie európske štandardy.

Cykloturistika aktuálne zažíva veľký rast záujmu zo strany širokej verejnosti, keďže pohyb na bicykli si ako spestrenie pobytu v prírode vyberá stále viac návštevníkov. Nielen domáci, ale aj zahraniční turisti vyhľadávajú lokality, ktoré sú cyklisticky dostupné, a v ktorých blízkosti je vyhovujúca infraštruktúra. Košický samosprávny kraj sa snaží reflektovať na rast záujmu o cyklistiku. V posledných rokoch pribudlo v kraji  viacero  nových cyklochodníkov, požičovní bicyklov a elektrobicyklov, zázemí pre cyklo nabíjačky, niekoľko sčítačov cyklistov a v neposlednom rade aj nové cyklistické odpočívadlá.

Vybavenie moderných cyklistických odpočívadiel

Odpočívadlá poskytnú cyklistom na ich potulkách plnohodnotné moderné útočisko pre oddych, prípadne útočisko pred nepriazňou počasia. Každé z novootvorených odpočívadiel je kryté, disponuje nabíjačkou na elektro bicykle či mobilné telefóny a súčasťou bude taktiež čoskoro možnosť wifi pripojenia. V prípade poruchy majú cyklisti k dispozícii servisné nástroje pre opravu svojho bicykla priamo pod prístreškom a zároveň sú všetky odpočívadlá napájané solárnym systémom.

Cyklistom ponúknu komfortný oddych na troch miestach južne od Košíc – v obciach Nižná Myšľa, Trstené pri HornádeSkároš. Ide o lokality, z ktorých dve sú zároveň súčasťou medzinárodnej cyklistickej trasy EuroVelo  11, spájajúcej sever Nórska s Aténami.

Konkrétne umiestnenie cyklistických odpočívadiel, zobrazených na mape

Nižná Myšľa – umiestnenie cyklo odpočívadla TU

Trstené pri Hornáde – umiestnenie cyklo odpočívadla TU

Skároš – umiestnenie cyklo odpočívadla TU

Výber lokalít, do ktorých boli odpočívadlá umiestnené, podporí nielen rozvoj cykloturizmu, ale tiež kultúrneho turizmu. Ten je  založený najmä na lokálnej gastronómii a vinárskej tradícii, príznačnej pre blízku tokajskú vinohradnícku oblasť. Tá môže byť pre zdatnejších cyklistov cieľovou destináciou po odbočení z koridoru Eurovelo 11. Úsek, na ktorom sa nachádzajú nové cyklistické odpočívadlá, ponúka okrem športového zážitku aj mnohé ďalšie prírodné či kultúrne atrakcie. Príjemnou odbočkou do histórie môže byť napríklad návšteva Archeoskanzenu v Nižnej Myšli či Kaštieľa Krásna v Krásnej pri Hornáde. Na tieto a mnohé ďalšie atrakcie v okolí cykloturistických trás, bude návštevníkov navigovať 20 nových foto smerovníkov, ktoré boli v uplynulom období nainštalované.


Gotická cesta na Gemeri a Malohonte opäť otvára brány pre návštevníkov

Jedenásť z dvanástich kostolov, ktoré sú držiteľmi prestížnej značky Európske dedičstvo, už po druhý krát sprístupní svoje…

Predstavili sme novú ponuku školských výletov do krajiny Haravara a jednodňových autobusových výletov pre rok 2024

Náš Regionálny informačný bod priniesol svoju rozmanitú ponuku aktivít pre nadchádzajúcu turistickú sezónu 2024. Okrem tradičných…

Hokejová liga majstrov na Kraji sveta

Športoví fanúšikovia nielen z Košíc a Košického kraja sa v týchto týždňoch tešia z významnej športovej udalosti.…