fbpx
Čísla rastú ďalej, turisti vyhľadávajú Košice región

Do konca júla navštívilo väčšinu zaujímavých miest v Košickom kraji viac ľudí ako vlani. Či je to preto, že majú viac „na rozhadzovanie“, alebo preto, že k modernému človeku patrí aj aktívny relax a turistika, nie je až také dôležité. Dôležitá je chuť cestovať a spoznávať všetko to výnimočné, čo tu máme.

Apropo, výnimočnosťou regiónu, ale aj celého Slovenska je Spišský hrad, ktorý vlani zaknihoval najúspešnejšiu sezónu a prekonal métu 200-tisíc návštevníkov. V polovici prázdnin roku 2017 to výhľadovo vyzerá ešte lepšie – na hrad prišlo do 31.7.2017 takmer 118-tisíc ľudí, teda o vyše 6-tisíc viac ako vlani za porovnateľné obdobie. Podobne ako Spišský hrad, za Košice región sú na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO aj jaskyne. A, s výnimkou Domice, všetky zaznamenali výrazný medziročný nárast záujmu. Najnavštevovanejšou ostáva Dobšinská ľadová jaskyňa, záujem však rastie aj o Ochtinskú aragonitovú, Gombaseckú či Jasovskú jaskyňu. Aj ten čiastkový „neúspech“ Domice (pokles o 20%) netreba brať tragicky, predsa len, v tomto roku nie je v prevádzke jej najväčšie lákadlo – plavba podzemnou riečkou Styx. A spomedzi pamiatok svetového dedičstva ešte jedna – Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej. Treba uznať, že drevený kostolík v maličkej dedinke na krajnom východe Slovenska zaostáva v tieni slávnejších turistických zastávok. No nemusí to tak byť naveky. Už tohtoročné sprevádzkovanie riadnych sprievodcovských služieb, do ktorého sme sa vložili, prináša prvé výrazné výsledky. Návštevnosť kostolíka stúpla o vyše 40 percent. Dobre počujetečítate – vyše 40 percent!

Ďalším príkladom je Kaštieľ Betliar. Miesto, donedávna známe skôr v regionálnom rámci, dnes zažíva obrovský boom. A je zrejmé, že ho zapríčinili štyri číslice: 1890. Áno, z Betliara sa stala filmová lokalita, medziročne jeho návštevnosť poskočila o takmer 40 percent. Že návštevnosť s televíznym seriálom skutočne súvisí, dokazujú aj medziročné porovnania v marci a apríli, keď seriál začali vysielať. Za marec medziročne návštevnosť stúpla o 60 a za apríl dokonca až o 140 percent!

Rastie aj záujem o dve – tak trochu adrenalínové – atrakcie Slovenského raja, ktoré sú v prevádzke od vlaňajška. Viac ľudí bolo v polovici tohto leta na ferrate Kyseľ i splave Hornádu. Stále obľúbenejšie je aj východoslovenské „more“, kam mnohých z nás priťahuje Thermalpark Šírava, ale toto leto aj naše pieskové sochy, ako súčasť Pieskového kráľovstva. Mimochodom, túto atrakciu pri Hoteli Glamour si za júl pozrelo asi 10-tisíc ľudí.


Halov močiar

Prídeme oň? Halov močiar - domov vzácnych a ohrozených druhov.

https://www.youtube.com/watch?v=ge7duJiV5FE "Keď sa povie Halov močiar, predstavím si mokraď plnú života. Priamo na tejto lokalite…

Aj remeslo prináša nezabudnuteľný zážitok

Cestovný ruch funguje dobre, ak sa spolieha predovšetkým na to, čo je dostupné lokálne. Turistov zaujíma všetko, čo vychádza z miestnych…

Hokejová liga majstrov na Kraji sveta

Športoví fanúšikovia nielen z Košíc a Košického kraja sa v týchto týždňoch tešia z významnej športovej udalosti.…