fbpx
Pri splave Prielomu Hornádu pribudlo infocentrum

HRABUŠICKÉ MÝTO, 2. máj – V Národnom parku Slovenský raj dnes slávnostne uviedli do života informačný bod pri splave Prielomu Hornádu. Ide tak o symbolické zavŕšenie realizácie projektu, ktorý vlani rovným dielom podporil Košický samosprávny kraj prostredníctvom organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Štátna ochrana prírody SR – Správa NP Slovenský raj.

Splav Prielomu Hornádu je v Národnom parku Slovenský raj novou atrakciou, no už od prvej sezóny v roku 2016 je oň vysoký záujem. Na nástupnom mieste bolo najprv zriadené mólo pre pohodlný prístup člnov do vody, no vysoký dopyt ukázal potrebu posunúť kvalitu poskytovaných služieb na vyššiu úroveň. Podarilo sa to vďaka vlani realizovanému projektu Zlepšenie služieb návštevníkom v nástupnom mieste splavu Prielomu Hornádu. V priľahlej budove vzniklo plnohodnotné zázemie splavu, milovníci splavovania a vodáctva sa tak majú kde prezliecť, zložiť si batožinu a jednoduchšia je aj koordinácia a informovanie účastníkov splavu. „Službu splavu sme spustili ako našu pilotnú aktivitu ekologického turizmu a sme radi, že aj keď závisí od priazne poveternostných podmienok, dopyt po nej je veľký a stále rastie. To znamená aj prínos pre našich partnerov, ktorí môžu zo splavu profitovať napríklad v oblasti poskytovania ubytovania alebo stravovacích služieb. Sme radi, že k skvalitneniu turistickej ponuky môže prispieť aj Štátna ochrana prírody, napokon, infobod bude poskytovať široké portfólio informácií o možnostiach turistiky v Slovenskom raji,“ hovorí riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.

Celkový rozpočet projektu bol 15-tisíc eur, pričom polovicu z tejto sumy poskytol Košický samosprávny kraj prostredníctvom organizácie Košice Región Turizmus v rámci grantového programu na podporu členov oblastných organizácií cestovného ruchu. „Slovenský raj patrí k najnavštevovanejším miestam Košického regiónu a je skvelé, že v spolupráci so Štátnou ochranou prírody sa nám darí pracovať na rozvoji turizmu aj v prírodnej lokalite s istou úrovňou ochrany. Je to vynikajúci príklad toho, že cestovný ruch a ochrana prírody vedia fungovať v symbióze. Navyše, koordinovanie návštevníkov a poskytovanie informácií má takisto viesť k osvete v oblasti ochrany prírody,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Dodala, že k téme vodáctva bola nedávno vydaná aj špeciálna brožúra s tipmi na výlet po celom kraji, ktoré budú distribuované do všetkých turistických informačných centier po celom kraji.

Novú infraštruktúru pri splave v národnom parku oceňuje aj vedenie krajskej samosprávy: „Odvetvie cestovného ruchu sa skladá z rôznych segmentov a milovníci vodáctva sú jedným z nich. Je dobrou správou, že práve v nádhernom Slovenskom raji sa darí, aj s ohľadom na ochranu prírody, rozvíjať turistickú infraštruktúru. V podobných aktivitách budeme pokračovať aj naďalej, aby nielen športovci mali čo najviac dôvodov ostať v našom kraji,“ vyzdvihol spoluprácu s ochranármi predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.


Získali sme ocenenie Zodpovedný verejný obstarávateľ za rok 2023

Portál TRANSPAREX udelil názov inštitúcie ocenenie Zodpovedný obstarávateľ 2023 za výsledky v oblasti verejného obstarávania v uplynulom…

História vysťahovalectva zo Zemplína dostala novú záhradu

Od 14.10.2024 sa Dolný Zemplín môže oficiálne tešiť novej atrakcii, ktorá má nielen turisticky zaujímavý, ale aj kultúrne výnimočný…

Fajnoty opäť rozvoňali celý Spiš

Počas víkendu 12-13. októbra 2024 sa v Margecanoch uskutočnil už 14. ročník gurmánskeho festivalu Margecianske fajnoty. Tento rok…