fbpx
Počet návštevníkov Zemplínskej šíravy rapídne stúpol

KALUŽA, 30. jún 2017

Na minuloročnom najvyššom tempe rastu návštevnosti destinácie Košice región spomedzi ôsmich slovenských krajov sa výrazne podieľala aj oblasť Zemplínskej šíravy. Tamojšie strediská zaznamenali výrazne viac návštevníkov i prenocovaní, čo je podľa organizácie Košice Región Turizmus dobrým signálom a základom pre dlhodobejšie rozvojové plány.

Na tlačovej konferencii na brehu „slovenského mora“ to prezentovala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Podľa jej slov sa vlani počet ubytovaných návštevníkov v strediskách okolo Zemplínskej šíravy zvýšil o 40 percent: „Kým v roku 2015 hlásili strediská Kaluža, Vinné, Klokočov a mesto Michalovce 33-tisíc ubytovaných hostí, za rok 2016 ich bolo 46-tisíc, počet prenocovaní sa vyšplhal na 115-tisíc. Najmarkantnejší nárast počtu ubytovaných hostí i prenocovaní sme zaznamenali vo Vinnom, kde oba ukazovatele medziročne stúpli 3,5-násobne. Počet ubytovaných návštevníkov výrazne stúpol aj v Kaluži a Michalovciach.“ Košice Región Turizmus považuje rastúci trend návštevníkov Šíravy za výsledok mobilizácie a kvalitnej spolupráce lokálnych aktérov v cestovnom ruchu. Za uplynulé roky v jednotlivých strediskách pribudli ubytovacie kapacity spĺňajúce moderné štandardy a vyhľadávanou atrakciou návštevníkov zo širokého okolia je aj Thermalpark Šírava.

Riaditeľka organizácie zdôraznila, že Zemplínska šírava je z hľadiska cestovného ruchu v celej destinácii Košice región jednou z najdôležitejších lokalít. Košice Región Turizmus s ňou aktívne pracuje a počíta aj pri strategickom strednodobom plánovaní rozvoja turizmu. „Máme jasnú dlhodobú víziu o tom, ako využiť a rozvíjať potenciál lokality Zemplínska šírava. Naším cieľom je, v bezprostrednej partnerskej spolupráci s lokálnymi aktérmi – samosprávami i podnikateľskými subjektmi – dosahovať stále vyššie čísla návštevnosti. V horizonte niekoľkých rokov by sme chceli dosiahnuť v Michalovskom okrese 50-tisíc návštevníkov a 130-tisíc prenocovaní.“ Košice Región Turizmus vidí potenciál rozvoja tejto lokality v štyroch tematických oblastiach: voda a vodné dobrodružstvá, cyklo-dobrodružstvá, prepojenie Šíravy s Tokajskou vinohradníckou oblasťou a napokon kultúrne a historické dedičstvo. „Práve kultúrne a historické dedičstvo je silným prienikom komunikačnej témy celej destinácie Košice región – UNESCO na dosah – a oblasťou dolného Zemplína. Medzi jeho turistické atraktivity patria dve miesta zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva: drevený kostol v Ruskej Bystrej a Vihorlatský prales.

UNESCO je teda na dosah aj z lokality Zemplínska šírava, ktorá má návštevníkovi poskytnúť dostatočné a kvalitné zázemie.“ Značka destinácie Košice región: UNESCO na dosah odkazuje na ojedinelú dostupnosť až 18 pamiatok Svetového dedičstva UNESCO z Košíc autom do 100 minút. K rozvojovým plánom v lokalite Zemplínskej šíravy by mali prispieť aj rôzne rozvojovéprojekty lokálnych aktérov v cestovnom ruchu, na realizáciu ktorých získajú v roku 2017finančné príspevky v celkovej výške viac ako 50-tisíc eur. Jedným z podporených projektovje letné lákadlo – Pieskové kráľovstvo na Šírave, ktoré vyrástlo zo stovák ton pieskupri Hoteli Glamour v stredisku Kaluža. Breh Šíravy sa v úseku pred hotelom zmenil napláž v stredomorskom štýle, ktorú navyše skrášľujú sochy z piesku. „Deti, ale aj dospelí, sa tak môžu odfotiť pri Máši a medveďovi, veselom šašovi, kráľovi morí – Poseidónovi, ale aj pri drakovi. A aby to bolo poriadne kráľovstvo, podobizeň z piesku má aj najväčšíklenot Svetového dedičstva UNESCO na našom území – Spišský hrad,“ doplnila L. Vargová Jurková s tým, že Pieskové kráľovstvo nájdete na Šírave počas celých letných prázdnin. Sobotňajšie popoludnia budú v Pieskovom kráľovstve patriť deťom – sú pre ne pripravené rôzne zábavné aktivity. Už v nedeľu 2. júla je ale pre deti nachystaný špeciálny otvárací program, keď sa môžu tešiť na veľmi populárneho Uja Ľuba, tvorivé dielne či cukríkový dážď.

Štatistiku návštevnosti Zemplínskej šíravy nájdete v tlačovej správe – viď. prílohaCestovný ruch v Košickom kraji pokračuje v stabilnom raste. Destinácia Kraj sveta má za sebou úspešné leto a zážitkami nabitý rok 2023

Návrat legendárnej lanovky, moderné umenie na turistických „križovatkách“, obľúbené podujatia, významné infraštruktúrne projekty,…

TLAČOVÁ SPRÁVA: BirdTour: Rozkvet ekoturizmu v srdci Európy, s unikátnym pohľadom na vtáctvo

Spojenie prírody a turizmu s myšlienkou oživiť a zatraktívniť prihraničný región prináša medzinárodný projekt s názvom…

Projekt REJOICE zmení nevyužitý potenciál rieky Hornád

Nevyužitý potenciál rieky Hornád z hľadiska ekoturizmu sa rozhodli zmeniť partneri projektu REJOICE (RivEr JOurney…