fbpx
KOŠICKÝ KRAJ JE SKOKANOM ROKA

Košice 16. november 2016

Optimistické predpoklady v oblasti letného cestovného ruchu na Slovensku nedávno potvrdil Štatistický úrad Slovenskej republiky. Podľa jeho údajov je za nami rekordná letná sezóna (jún – august) s medziročným nárastom celoslovensky o 15,8%. Spomedzi ôsmich krajov republiky najvýraznejšie tempo rastu zaznamenal Košický kraj, čo ho pasuje do pozície „skokana“ roka.

Vysoký rast cestovného ruchu v letnej sezóne sa najmarkantnejšie prejavil v Košickom kraji. Počet domácich návštevníkov v ňom medziročne stúpol o 36 percent, zahraničných návštevníkov pribudlo percentuálne ešte viac – až 60 percent. „Obrovský medziročný skok na jednej strane mimoriadne teší, na druhej strane, pochopiteľne, zaväzuje robiť veci minimálne tak dobre, ako doposiaľ. V dosiahnutom výsledku sa odzrkadľuje stále intenzívnejšia spolupráca jednotlivých subjektov, bez ohľadu na to, do akého sektora patria. Oblastné organizácie cestovného ruchu spolu s podnikateľmi a ďalšími aktérmi spoločne vytvárajú kvalitnejšie produkty a služby, ktoré do Košického kraja lákajú stále viac turistov,“ zhodnotila úspešné leto výkonná riaditeľka krajskej organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Podľa nej je za vysokým tempom rastu návštevnosti neustále sa zvyšujúca kvalita a lepšia starostlivosť o turistov v jednotlivých lokalitách, istú úlohu zohrávajú aj obavy z pobytu v niektorých cudzokrajných destináciách. „Ďalším z dôvodov je, bezpochyby, vyššia investícia do marketingu, ktorý je v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou propagácie destinácie doma i za hranicami. Do tejto kategórie spadá aj digitálny svet a v rámci neho mobilná aplikácia Košice región, ktorú neustále vylepšujeme. Pohyb domácich turistov podporujú tiež TOP podujatia programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita či grantové výzvy na podporu produktov cestovného ruchu, ktorých výsledkom je napríklad gelnická dedičná štôlňa Jozef, Dobšinského rozpravkáreň pri Slavošovskom tuneli či tzv. kruhovka na Samelovej lúke v Slovenskom raji.“

 

Príťažlivá sila menom UNESCO

Na zozname Svetového dedičstva UNESCO je 21 slovenských lokalít, z toho 16 je dostupných autom z Košíc do 100 minút. „Ak je produkt označený etablovanou značkou, kupujúci doň vkladá patričnú dôveru i očakávania. Značka UNESCO je v cestovnom ruchu významným prívlastkom, práve takým, ktorý priťahuje osobitnú pozornosť turistov. Preto sa musíme snažiť dostať naše unikátne jaskyne a ďalšie výtvory prírody i človeka do povedomia cestovateľov. Často sa stretávame s tým, že ani mnohí Slováci nemajú prehľad v našich pokladoch UNESCO a mylne tam zaraďujú napríklad najznámejšiu košickú pamiatku – Dóm sv. Alžbety,“ doplnila výkonná riaditeľka, podľa ktorej sú práve lokality UNESCO nedoceneným artiklom našej krajiny, na ktorom začal Košice región turizmus výdatne pracovať. „Austrália, ako samostatný kontinent, je rozlohou 150-krát väčšia ako naše Slovensko, napriek tomu má na zozname Svetového dedičstva iba 19 lokalít. Turista by mal vedieť, že ak prichádza na východ Slovenska, je to miesto priam posiate zaujímavými lokalitami, ktoré skrátka musí vidieť ,“ dodala.

Rajské „záhrady“ a ich lákadlá

K stále rastúcej návštevnosti kraja do značnej miery prispieva fascinujúci Národný park Slovenský raj, ktorý počas hlavnej turistickej sezóny navštívilo viac ako 400-tisíc turistov. Najfrekventovanejšie sú pritom legendárne miesta, ako Suchá Belá a Prielom Hornádu. „Práve počas uplynulého leta, aj keď už na jeho konci, sprevádzkovali ferratu v rokline Kyseľ, ktorá bola po ničivom požiari zatvorená posledné štyri desaťročia. Znovuotvorenie Kyseľa, ale aj splavu Hornádu, ešte viac zatraktívnili lokalitu, ktorá patrí medzi najvýraznejšie prírodné krásy Slovenska,“ uviedla L. Vargová Jurková. Od 15.8. do 31.10.2016 navštívilo kyseľskú ferratu viac ako 500 turistov, splav Hornádu od Hrabušíc do Čingova si od mája užilo približne 800 vodákov. Obe sezónne atrakcie sú v súčasnej dobe zatvorené, znovu prístupné budú začiatkom letnej sezóny 2017.

Rekordnú sezónu zaznamenali aj na Spišskom hrade, kde návštevnosť po prvý raz v histórii prevýšila 200.000 osôb.

Prevažujú susedia, no pribúdajú aj ďalšie krajiny

Od júna do augusta navštívilo Slovensko podľa Štatistického úradu o 16,7 percenta viac zahraničných turistov ako v porovnateľnom období vlaňajška. Najväčší diel na pomyselnom koláči patrí Česku (246 tis.), odkiaľ na Slovensko prúdilo takmer o tretinu (29,1%) viac turistov ako minulé leto. Podobný nárast sme zaznamenali aj u maďarských návštevníkov (27,6%), prudko hore šlo ale aj Taliansko (21,2%) či Veľká Británia (15,6%) a prvý raz sa do top 10 krajín podľa počtu návštevníkov u nás dostal Izrael s nárastom 34,3%.

Presnú tabuľku návštevnosti nájdete v priloženej tlačovej správe.



História vysťahovalectva zo Zemplína dostala novú záhradu

Od 14.10.2024 sa Dolný Zemplín môže oficiálne tešiť novej atrakcii, ktorá má nielen turisticky zaujímavý, ale aj kultúrne výnimočný…

Letecké dni 2024 s našou účasťou

Letecké dni Košického kraja 2024, ktoré sa konali 7. a 8. septembra 2024 na košickom letisku, boli najväčšou a jedinou leteckou šou na…

Expozícia VÝCHOD - VÁŠ CAMP na Caravan Bike Travel 2024

Košický a Prešovský samosprávny kraj (v rámci svojich krajských organizácií cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Severovýchod…