fbpx
INFOCESTA PO STOPÁCH UNESCA

Košice Región Turizmus zorganizoval prvú tohtoročnú infocestu práve pre zástupcov slovenských a českých médií. Predstavili sme im našu nosnú tému UNESCO NA DOSAH. Počas infocesty zástupcovia médií objavovali UNESCO pamiatky, ich jednoduchú dostupnosť z mesta Košice, ako aj ďalšie atraktivity v rámci primárnej ponuky destinácie Košice región.

Naše putovanie sa začalo v čarovnej obci Háj, ktorá sa nachádza len kúsok od Zádielskej planiny v NP Slovenský kras. Ráno začalo aktívne, turistickým výstupom na planinu. Cestou nás sprevádzal jaskyniar a skvelý sprievodca pán Gabriel Lešinský. Po výstupe na planinu sa nám naskytli nádherné výhľady na okolie. Zobúdzajúca sa príroda v tento nádherný slnečný deň iba umocnila naše príjemné pocity. Turistiku sme zavŕšili návštevou nádherných Hájskych vodopádov. Aj napriek tomu, že je Háj maličkou dedinkou, len s približne 200 obyvateľmi, americkí filmári si ju zvolili na natáčanie vojnového filmu s názvom Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Lines). Obec navštívili aj hlavní protagonisti filmu Gene Hackman a Owen Wilson. V obci sa doteraz nachádza rekvizita z filmu. Ide o sochu anjela s odlomeným krídlom, ktorú sme pri vstupe do dediny neprehliadli ani my. Po tejto turistickej aktivite sme sa presunuli do penziónu Réva, ktorý sa nachádza priamo pod zrúcaninou Turnianskeho hradu. Pri penzióne sa nachádza pamätník prvého maratónu, ako aj replika Turnianskeho hradu, vyrobená z dreva. Po krátkom oddychu sme navštívili Krásnohorskú jaskyňu, zapísanú do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Išlo o adrenalínovú prehliadku, v kompletnom jaskyniarskom výstroji sme objavovali zákutia tohto výnimočného miesta, cítili sme sa akoby sme jaskyňu objavovali práve my. Boli sme dokonca prvými návštevníkmi jaskyne v tejto sezóne. Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, ktorý sme uvideli na záver prehliadky, nám vyrazil dych. Niet sa čo diviť, veď tento kvapeľ bol donedávna považovaný za najvyšší na svete a v miernom klimatickom pásme je raritou.

Deň sme zavŕšili na pokojnom mieste. Granárium v Jablonove nad Turňou je panská sýpka z konca 17. storočia s vínnou pivnicou a nachádza sa na západnom okraji obce. Túto národnú kultúrnu pamiatku spravuje združenie Alma centrum. Je to miesto, ktoré ponúka jedinečný kulinársky zážitok, keďže tam všetky jedlá pripravujú podľa tradičných receptúr a väčšinu priamo v „Pieckovom háji“.

Na druhý deň sme sa hneď ráno presunuli na Spišský hrad, kde sa konala tlačová beseda, ktorej cieľom bolo predstaviť verejnosti našu nosnú tému UNESCO NA DOSAH. Po besede sme si prehliadli samotný Spišský hrad, zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nasledovala ochutnávka preslávenej spišskej kuchyne na miestom salaši. Po krátkej prestávke sme sa vybrali do NP Slovenský raj, kde sme mali možnosť obdivovať nádhernú prírodnú scenériu spestrenú o výklad skvelého horského sprievodcu pána Vladimíra Muchu. Turistiku sme zavŕšili na jednom z najnavštevovanejších miest v Slovenskom raji – Tomášovskom výhľade. Keďže sme mali šťastie na počasie, kochali sme sa aj výhľadom na Vysoké Tatry.

V priebehu dvoch dní mali novinári priestor a čas spoznať časť bohatého regiónu Gemer a niektoré významné lokality zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Potenciál regiónu hodnotili veľmi pozitívne. Veríme, že jednotlivé výstupy v médiách si získajú pozornosť čitateľov doma aj susednom Česku a inšpirujú ich k návšteve našej destinácie.

Foto: Miroslav Vacula Košice Región TurizmusExpozícia VÝCHOD - VÁŠ CAMP na Caravan Bike Travel 2024

Košický a Prešovský samosprávny kraj (v rámci svojich krajských organizácií cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Severovýchod…

Predstavenie nového cezhraničného projektu - Attraction

Zádielska tiesňava je jednou z najobľúbenejších a najnavštevovanejších turistických lokalít v Košickom kraji. Pozývame vás na…

Umenie na mieste X

UMENIE NA MIESTE X

Poznáme mená umelcov, ktorých diela pribudnú na mapu turistických atraktivít Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región…