fbpx
Ferrata po dlhých desaťročiach na prahu prvej kompletnej sezóny

Slovenský raj patrí k najnavštevovanejším turistickým lokalitám celej destinácie Košice región. Čo sa kvantity týka, ako-tak mu môže konkurovať Spišský hrad, aj keď v oboch prípadoch ide o iné druhy zážitku a, azda, aj návštevníka. Tak či onak, počty návštevníkov za jednu sezónu tam nerátajú na stovky ani tisíce, ale na státisíce.

Od 15. júna je už v Slovenskom raji v prevádzke aj jedna z naj turistických atraktivít, určená pre zdatnejších návštevníkov – ferrata Kyseľ. Vlani si, po 40 rokoch od ničivého požiaru, zažila premiérovú, aj keď nie kompletnú sezónu a tešila sa veľkému záujmu. Ferrata je jednosmerná, zdola nahor, a trasu možno absolvovať iba s ferratovým setom, ktorý je povinnou výbavou každého jej návštevníka. Železné stupienky nainštalované do skál v rokline Kyseľ sú totiž vo výške niekoľkých metrov nad dnom.

Medzi miesta, ktoré pri fyzicky náročnejšej túre ferratou neminiete, patrí Barikádový vodopád, ktorý je jedným z najkrajších úsekov celého prechodu roklinou. Za zmienku stojí aj tzv. Udiareň, skalný útvar, v ktorom nachádzali návštevníci útočisko pred nepriazňou počasia. Mohutný komín jaskyne navyše ideálne odvádzal dym. Miestom, na ktorom najviac vidno neúprosný podpis smutnej udalosti – požiaru – je Kaplnkový vodopád. Najnáročnejšou časťou túry je strmý výstup pri Obrovskom vodopáde. Kyseľskú ferratu možno absolvovať až do konca októbra.

Druhým lákadlom, pre milovníkov ešte väčšieho adrenalínu, je splav Prielomu Hornádu, ktorý je možný na vlastnom kajaku, kanoe alebo nafukovacom člne s jedným alebo dvoma miestami. Na splav je nutné sa registrovať aspoň deň vopred do 16:00 (na webe sopsr.sk), základným kritériom na povolenie plavby je výška hladiny rieky na vodomernej late v Hrabušiciach. Tá musí ukazovať výšku 70 až 110 centimetrov, v opačnom prípade splavovanie nie je možné.

Ilustračné foto: autor Peter Olekšák


TLAČOVÁ SPRÁVA: BirdTour: Rozkvet ekoturizmu v srdci Európy, s unikátnym pohľadom na vtáctvo

Spojenie prírody a turizmu s myšlienkou oživiť a zatraktívniť prihraničný región prináša medzinárodný projekt s názvom…

Projekt REJOICE zmení nevyužitý potenciál rieky Hornád

Nevyužitý potenciál rieky Hornád z hľadiska ekoturizmu sa rozhodli zmeniť partneri projektu REJOICE (RivEr JOurney…

Umenie na mieste X otvára svoj 2. ročník - v Košickom kraji vyrastú ďalšie diela

Projekt Umenie na mieste X, ktorý priniesol do Košického kraja päť unikátnych landartových diel, má pokračovanie. Organizácia Košice…