fbpx
Čo robíme

Košice Región Turizmus je organizácia zaoberajúca sa destinačným manažmentom pre región Košického kraja. Orientujeme sa na marketing a rozvoj destinácie, ale aj vytváranie produktov cestovného ruchu. Za naše základné hodnoty považujeme kreatívny prístup, inovatívne riešenia a budovanie efektívnych partnerstiev. 


kreativita, inovácie, partnerstvo


Za uplynulé roky sa nám podarilo zrealizovať viacero dôležitých krokov v procese rozvoja cestovného ruchu v destinácii Košický kraj. Medzi najvýraznejšie výsledky našich aktivít patria:

brand destinácie: UNESCO na dosah

Mať jedinečnú a odlišujúcu identitu – to je to, čo v dnešnej dobe informačného zahltenia potrebuje každá destinácia. Krásnu prírodu, úžasné kultúrne a historické pamiatky nájdete azda všade. Preto sme sa rozhodli vytŕčať z radu niečím, čo nebolo treba umelo vybudovať. Až 18 miest, ktoré sú súčasťou zápisov na Zozname svetového dedičstva UNESCO, je z Košíc priam na dosah. Autom vám cesta ku každému z nich potrvá maximálne 100 minút. Tak prečo o tom nepovedať svetu?

zlepšovanie dostupnosti turisticky atraktívnych miest verejnou dopravou

V Košickom kraji skutočne nie je núdza o zaujímavé miesta. Ak však nemáte auto, alebo sa ním na turistiku z rôznych dôvodov nechcete presúvať, nie je to vždy také jednoduché. Zlepšovanie dostupnosti turisticky atraktívnych miest verejnou dopravou, najmä tou železničnou, sa pre nás stalo jednou z priorít. Myslíme si, že aj toto je jeden zo spôsobov, ako spropagovať jednotlivé lokality destinácie.

Navyše, a to je pre nás azda ešte dôležitejšie, mimoriadne turistické vlaky sú pre miestnych podnikateľov a samosprávy dôležitým impulzom. Aby o sebe dali vedieť, aby vzájomne spolupracovali a aby aj oni sami vnímali Ľadový expres, Gemerský expres, Tokajský cykloexpres a všetky ďalšie alternatívy, ktoré v budúcnosti prídu, ako svoju príležitosť zažiariť.

vlastné informačné centrum

Regionálny informačný bod nachádzajúci sa v samom centre centra Košíc je jediným turistickým informačným centrom svojho druhu na Slovensku. Úplne vážne, pretože, ako jediný na Slovensku, svojou pôsobnosťou pokrýva územie jedného celého samosprávneho kraja. Hranicami na mape sa však – podobne ako turisti – nenechávame obmedzovať. A preto, ak budeme vedieť, radi vám dáme turistické tipy a informácie zasahujúce aj územia ďalších regiónov.

Zastavte sa u nás a okrem užitočných informácií vám pribalíme aj nejaký zaujímavý suvenír či darček pre vašich blízkych.

ponuka organizovaných výletov

Keďže náš región poznáme skutočne dobre (a tento dôverný vzťah sa neustále snažíme prehlbovať), rozhodli sme sa ísť do niečoho, čo tu v podobnej forme doposiaľ neexistovalo. Tematicky zamerané výlety pre verejnosť sú ďalšou z foriem, ako rozširovať povedomie o známych i neznámych miestach regiónu, a to nielen u zahraničných turistov. Aj obyvatelia Košického kraja totiž často ani nevedia, aké poklady majú – takpovediac – za rohom. Košice Región Turizmus prišiel so sériou výletov Vlakom za UNESCOM, ktoré boli následne doplnené aj o autobusové výlety na ďalšie zaujímavé miesta.

podpora projektov rozvoja infraštruktúry a služieb

Radi spolupracujeme na podpore zmysluplných projektov, ktoré sú pre rozvoj cestovného ruchu v destinácii kľúčovým prínosom. Dlhodobé a fungujúce partnerstvá súkromného a verejného sektora považujeme za základný kameň úspešného výsledku. Znalosť lokálneho prostredia a potrieb na jednej strane a širší destinačný pohľad i finančná podpora na strane druhej vytvárajú synergiu, ktorá je zárukou kvalitných projektových výstupov. Spomeňme len niektoré z nich:

areál Gombasek (partneri: OZ Sine Metu, OZ Kikelet)

Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša, Ruská Bystrá (partner: obec Ruská Bystrá)

banský skanzen, Gelnica (partneri: mesto Gelnica, Banícke múzeum Gelnica)

hrad nad obcou Vinné (partner: OZ Zemplínsko-užská hradná cesta)

cyklo-depo s úschovňou bicyklov, Veľaty (partner: Penzión AQUA Maria)

jazero v Beňatinskom lome (partneri: Úrad vlády SR, obec Beňatina)

Košice Región Turizmus je implementačným orgánom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

prezentácia destinácie na rôznych fórach doma i v zahraničí

Domáce i zahraničné veľtrhy a prezentácie sú pre nás vynikajúcou príležitosťou, ako dostať destináciu i naše aktivity do povedomia širokej, ale aj odbornej verejnosti. Sú tiež nástrojom zásahu na dôležitých zahraničných zdrojových trhoch, s ktorými vieme následne ďalej pracovať.  

infocesty pre novinárov i tour-operátorov

Ako dať o sebe vedieť v zahraničí? Nemusí to byť len formou platených inzercií v life-styleových magazínoch alebo kampaňami cez YouTube. Skvelou možnosťou sú aj novinári či blogeri, ktorí milujú cestovanie a chcú dať čitateľom vedieť o svojich zážitkoch. Preto ich vždy radi povodíme po ikonických miestach nášho regiónu a dáme im príležitosť spoznať Košický kraj tak, ako ho cez Google, TripAdvisor, ani Foursquare spoznať nemôžu.

Infocesty pre tour-operátorov poskytujú príležitosť dostať našu destináciu do ponúk cestovných kancelárií a agentúr.

mobilná aplikácia Košice Región

Košický kraj ponúka každému návštevníkovi nespočetné množstvo inšpirácií. A vôbec nezáleží na tom, či prichádzate zďaleka, alebo ste domáci objaviteľ doposiaľ nespoznaných miest. Pre všetkých užívateľov smartfónov sme vyvinuli užitočnú turistickú apku Košice Región. Pozrite sa, aké zaujímavé miesta máte blízko seba, naplánujte si svoj najbližší výlet a uložte si obľúbené miesta do wishlistu. O aplikáciu sa pravidelne staráme, aby sme vychytali všetky jej muchy a prinášali funkcie.

Obsah aplikácie si navyše môžete stiahnuť do mobilu, aby ste na miestach so slabým signálom neprišli o nič podstatné.